Dansk julehandel på nettet i kraftig vækst

Den danske julehandel på nettet ventes at sætte ny rekord i år.

I de kommende uger vil danskerne julehandle på nettet for mere end 1,5 milliarder kroner. Sådan lyder vurderingen fra branchen ifølge Jyllands-Posten. Hvis prognosen holder er der tale om en ny rekord. Sidste år blev der handlet for omkring en milliard kroner i juletiden.

»Analyser blandt netbutikkerne viser, at julehandlen på nettet bliver større end nogensinde. Samtidig viser undersøgelser blandt kunderne på nettet, at der er en kraftigt stigende tilbøjelighed til at købe via nettet. Derfor forventer en vækst i værdien af julegaver solgt online på 40 pct.,« siger Morten Kamper, direktør i FDIH, The Danish eBusiness Association.

Han henviser til, at der er åbnet hundredvis af nye netbutikker, og udbuddet er blevet større. Samtidig har forbrugerne i almindelighed flere penge at købe for, og danskerne er blevet mere trygge ved at handle på nettet.

»Vi ved fra en række undersøgelser, at udnyttelsen af internettets muligheder hænger tæt sammen med, hvor mange år, forbrugeren haft adgang til online verdenen. Ifølge Danmarks Statistik har op mod 65 pct. af danskerne nu været online i fem år eller mere. Desuden er forbindelserne blevet hurtigere og billigere, så det er nemmere og mere bekvemt at benytte nettet,« siger Morten Kamper.

Hos betalingsselskabet PBS forventer man også, at julehandlen vil sætte nye rekorder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen