Nyt hackerværktøj i omløb

Sikkerhedseksperter advarer om, at hackere spreder et program via nettet, der udnytter de senest fundne svagheder i Windows.

Microsoft udgav i sidste uge en ny sikkerhedsopdatering, der retter tre fejl i Microsoft Windows RPC protokol. Sårbarhederne minder om den sårbarhed, som MSBlaster udnyttede i sidste måned.

Der er allerede blevet advaret om, at en ny vira er undervejs, der søger at udnytte en af de nyopdagede sårbarheder. Nu advares der også om et hackerværktøj i omløb, der søger at udnytte en af sårbarhederne.

Hackerværktøjet giver ifølge ITavisen.no adgang til alle styresystemer i Windows-serien, undtagen Windows XP og Windows Server 2003. Der er dog fare for, at en modifikation af programmet vil give adgang til disse programmer.

Forskere fra iDefence opdagede programmet, som blev distribueret fra en kinesisk internetside. iDefence oplyser, at programmet allerede er udnyttet til indbrud i computere, og til at plante ondsindet kode i disse.

Forskerne mener, at programmet kan få betydelige konsekvenser for internettet, og råder derfor personer, som endnu ikke har hentet Microsofts seneste sikkerhedsopdatering, til at installere denne. Opdateringen lukker hermetisk for de åbne huller.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS