Polsk opkøb næste skridt for TDC

Torsdag opgav TDC at byde på det tjekkiske teleselskab Cesky Telecom, men den danske telekæmpe har ikke opgivet drømmen om at erobrer Østeuropa. Nu er blikket rettet ind på Polen.

Selv om TDC i går meldte fra til budrunden om at købe en dominerende ejerandel i det tjekkiske teleselskab Cesky Telecom, har selskabet bestemt ikke opgivet visionen om at erobre Østeuropa. Således har den danske telekæmpe nu øjnene stift rettet mod det polske teleselskab Polkomtel.

TDC ejer i forvejen 19,4 procent af Polkomtel og satser på at tilegne sig en dominerende aktiepost i samarbejde med verdens største mobilselskab, britiske Vodafone, som også ejer en minoritetspost i dag.

»(...) vi ønsker at få kontrol i Polen, hvis vi kan få det til den rigtige pris. Så vil vi have kontrol med selskabet sammen med Vodafone,« siger TDC's koncernchef Henning Dyremose i dag til Berlingske Tidende.

Han forsikrer at TDC og Vodafone sagtens ville kunne finde ud af at eje det polske selskab i fællesskab.

»Vi er venner i Polen, og det har vi været siden 1999,« forklarer Dyremose.

TDC's aktiviteter i Østeuropa tæller foruden Polkomtel også et ejerskab af det litauiske mobilselskab Bité med 500.000 kunder og en kontrollerende aktieandel i det ungarske teleselskab HTCC, som TDC sikrede sig i september sidste år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere