Medion vil selv reparere produkter

Medion siger farvel til samarbejdet med Service Provider.

Artikel top billede

Et ønske om at være herre i eget hus. Det er ifølge Medions direktør årsagen til, at den tyske elektronikproducent har droppet samarbejdet med serviceleverandøren Service Provider og for fremtiden selv står for reparationer og service af deres produkter i Danmark.

»Vi ønsker at give vores kunder den bedst mulige service, og det mener vi, at vi selv er bedst til,« siger Carsten Yde Ibsen, der satte sig i direktørstolen den 1. april i år.

Ifølge direktøren er den nye linje udstukket fra centralt hold hos den tyske elektronikproducent.

»Det gør det nemmere for os at bedømme mængden af reparationer og finde ud af, hvilke produkter der ofte kommer til reparation. Det vigtigste for os er at give vores kunder en service, der er i Medion-ånden« siger Carsten Yde Ibsen.

Udover Medions egen serviceafdeling i Glostrup, hvor kunder kan indlevere varer til reparation, består serviceringen af en hotline, kunder kan ringe til.
 

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo