Maxtor klar med 100GB harddisk

Maxtor har lanceret den første ATA-harddisk med plads til intet mindre end 100 GB.

Endnu engang er der flyttet grænser i pc-industrien. Denne gang er det Maxtor, som har lanceret den hidtil største ATA-harddisk. Maxtors nye DiamondMax D536X er den første 100GB harddisk på markedet.


Samtidig med den nye rekordstore ATA-harddisk har Maxtor også lanceret en model med 80 GB, DiamondMax D540X. De fleste harddiske som sælges i dag har en kapacitet på mellem 20 og 40 GB.


100GB-harddisken skal sælges til pc-brugere, som har behov for at lagre store mængder digitale lydfiler og billeder. Maxtor fortæller, at harddisken kan indeholde 100 timers komprimeret digital video eller 25.000 minutters digitale lydoptagelser.


Den nye D536X koster 300 dollar, mens D540X kan købes for 229 dollar. Begge roterer med 5400 runder i minuttet og har indbygget 2 MB buffer.


(Kilde: CNET)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere