Artikel top billede

Her er verdens hurtigste computer

Med otte petaflops har en japansk supercomputer slået alle konkurrenter.

I forbindelse med den store supercomputer-konference ISC'11 i Hamborg har Berkeley Labs udgivet den nye liste med verdens hurtigste supercomputere. Den store overraskelse er at en japansk maskine har taget førstepladsen. Den såkaldte K Computer fra Fujitsu har 548.352 kerner og en regneydelse på otte petaflops.

Dermed er den mere end tre gange hurtigere end nr. to på listen, kinesiske Tianhe-1A, hvor regneydelsen kun er på 2,5 petaflops.

Fujitsu bruger Sparc-VIII-CPU'er i sine computere, mens kineserne har anvendt en kombination af Intel-Xeon CPU'er og Nvidia GPU'er.

I lang tid har USA ligget på førstepladsen på listen – men denne gang er den amerikanske Jaguar fra Oak Ridge National Laboratory landet på en tredjeplads. Den har kun 1,7 petaflops.

På fjerde- og femtepladsen ligger også henholdsvis en kinesisk og en japansk supercomputer.

Ingen af de ti hurtigste computere er langsommere end 1 petaflop – det er også første gang.

Der er stor fokus på energieffektivitet og her klarer K Computer sig også rigtig godt. Den bruger ganske vist 9,9 megawatt for at kunne levere sine 8 petaflops, men kineserne bruger 4,4 megawatt til Tianhe-1A, hvor ydelsen altså kun er 2,5 petaflops.

Hvis man kigger på producenterne, så ligger IBM stadig foran Cray og Fujitsu. Men i top-50 har Cray næsten dobbelt så mange computere som IBM.

Den nye danske Vestas-supercomputer, som ComON omtalte i går, ligger som nr. 53.

Hele den officielle pressemeddelelse kan læses her, hvor man også finder den komplette liste med de 500 computere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere