Ny undersøgelse om IT-sikkerhed

En ny amerikansk IT-sikkerhedsundersøgelse viser at 85 pct. af alle virksomheder har oplevet brud på sikkerheden i det seneste år.

Det amerikanske Computer Security Institute (CSI) har sammen med forbundspolitiet FBI's kontor i San Francisco gennemført en undersøgelse om IT-sikkerhed. I forbindelse med undersøgelsen er 538 sikkerhedsansvarlige i store virksomheder og offentlige institutioner blevet udspurgt.


IT-sikkerhedsundersøgelsen viser at sikkerhedsproblemer er mere reglen end undtagelsen. Hos 85 pct. er det sket brud på sikkerheden i det sidste år. En fjerdedel af de adspurgte fortalte om økonomiske tab på sammenlagt 377 mio. dollar, som skal sammenlignes med 265 mio. dollar året før.


Hele 70 pct. kunne bekræfte, at Internet-forbindelsen var hovedkilden til sikkerhedsproblemer. Sidste år var tallet kun 59 pct. Over halvdelen af dem, der har oplevet sikkerhedsproblemer, har haft over 10 tilfælde.


Hos det danske sikkerhedsfirma eSec mener man ikke, at tallene kan overføres direkte til danske forhold. Men der er nogle træk som giver stof til eftertanke.


"De omhandlede virksomheder har formentlig alle en firewall, og er sikkert også på andre punkter blevet oprustet på sikkerhedsfronten. Men bestræbelserne har åbenbart ikke kunnet holde trit med den udvikling, der sker på Internettet i retning af flere og forskelligartede ulovlige og kriminelle aktiviteter," siger Ole Schmitto, adm. direktør i eSec.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S