Priskrig på online-musik

RealNetworks udfordrer for tiden Apples musiktjeneste iTunes fra flere kanter. I juli annoncerede RealNetworks en ny software, der bl.a. kan bruges til Apples iPod, og nu halverer selskabet prisen for downloaning af musik.

RealNetworks starter en højtprofileret marketingkampagne for digitalmusik i dag ved at halvere prisen for online-køb af musik på online-musiktjenesten Rhapsodhy.

Pointen er at skabe opmærksomhed om softwaren Harmony, som er kompatibel med iPod og andre musikafspillere.

I kraft af Harmony er det for første gange muligt for iPod-brugere at anvende andre musiktjenester end Apples egen iTunes.

RealNetworks tilbyder muligheden for køb af online-musik for 49 cents pr. sang samt mulighed for køb af musikalbums til halv pris. Tilbuddet gælder i en tidsbegrænset periode.

Kampagnen har titlen »Freedom to choose«, hvilket utvivlsomt henviser til, at RealNetworks i kraft af Harmony tilbyder online-musikkunder, ikke mindst iPod-ejere, bedre mulighed for at vælge mellem musiktjenesterne.

Apple forholder sig ikke overraskende kritisk til RealNetworks' initiativ, og sammenligner RealNetworks' metoder med hacking.

Samtidig gør Apple opmærksom på, at brugerne ikke skal forvente, at Harmony kommer til at fungere i iPods fremtidige software-opdateringer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos