Google skal digitalisere 2.000 år gamle skrifter

Søgefirmaet skal nu digitalisere de 2.000 år gamle dødehavsruller.

Artikel top billede

Israel har indgået en aftale med Google om digitaliseringen af de berømte dødehavsruller, som nu skal gøres frit tilgængelige for alle på nettet. De første ruller blev fundet af en hyrde ved Qumran-området ved Det Døde Hav i 1947 og samlingen omfatter i dag omkring 800 skriftruller, der betegnes som en af de mest betydningsfulde arkæologiske opdagelser i det sidste århundrede.

Det menes at dokumenterne er skrevet for omkring 2.000 år siden. De fleste af fragmenterne er skrevet på hebræisk og består af religiøse tekster og kommentarer.

Den israelske myndighed for antikviteter betegner Google-projektet som en milepæl, der skal fremme folks forståelse af jødedommen og den tidlige kristendom.

”Det er lykkes os at samle de bedste hjerner og teknologiske muligheder for at bevare denne enestående kulturarv, som tilhører os alle, sådan at offentligheden kan få adgang til historien i hele sin herlighed med et enkelt museklik,” siger Shuka Dorfman, der er chef for myndigheden, til CNN.

I dag er der kun begrænset adgang til dødehavsrullerne. Kun fire forskere har tilladelse til at røre fragmenterne. Nu kan alle få adgang til de digitaliserede versioner af skriftrullerne på nettet.

Israel bidrager med omkring 20 millioner kroner til digitaliserings-projektet og de første billeder skulle være online inden for de næste måneder. Google lover at der bliver tale om en åben platform, hvor andre firmaer også får mulighed for at bidrage med deres egen teknologi.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network