Kodak udvikler lysfølsom billedsensor

Kodak melder om et gennembrud inden for kamerateknologi, der kan gøre det lettere at tage billeder under dårlige lysforhold.

De fleste billige digitale kameraer klarer sig dårligt når det gælder om at tage billeder i situationer med begrænset lys, hvor man er tvunget til at vælge en høj ISO-værdi (og dermed støj i billedet) eller en langsom lukkertid, der giver risiko for uskarpe billeder. For alle dem, der ønsker at tage billeder under vanskelige lysforhold uden blitz, har Eastman Kodak nu udviklet en helt ny sensorteknologi, der skal øge lysfølsomheden i eksisterende kamera-sensorer med en faktor på 2-4 - uden at det giver mere støj i billedet.

Kodak er et kendt navn i fotobranchen, men selskabet standsede sidste år sin produktion af digitale kameraer - et marked, der domineres af Canon og Nikon. Det vil dog fortsat være muligt at købe kameraer med Kodak-navnet, men de skal produceres af selskabet Flextronics. Og Kodak vil da også tilbyde den nye teknologi i licens til andre producenter, som så kan indbygge den i deres kameraer.

Fordelen ved teknologien er, at den kan tilføjes til enhver eksisterende billedsensor. I et normalt kamera registrerer de enkelte pixels eller sensorpunkter enten rød, grøn eller blå (rgb). Med den nye teknologi er det kun halvdelen af sensorpunkterne, der bruges til at registrere farven, mens resten bruges til at registrere lysstyrken. En speciel softwarealgoritme sørger så for at sammensætte det færdige billede. Denne proces er angiveligt tættere på den måde, det menneskelige øje fungerer.

De første prototyper af sensorer med teknologien skulle være klar i første kvartal af 2008, og det ventes så at produktionen vil starte senere samme år.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub