Den meget omtalte mangel på kvalificerede it-medarbejdere får flere og flere virksomheder til at søge nye og eksperimenterende veje. Og det kan de sagtens gøre, lyder erfaringerne fra CA Software.
Software-firmaet slog en projektleder-stilling op på den nye job-børs Most Wanted Recruiting efter adskillige skuffede forsøg via sine almindelige kilder.
På Most Wanted Recruiting udlover søgende virksomheder dusører, som efterfølgende deles mellem den kandidat, der får jobbet, og ham der har henvist eller anbefalet kandidaten.
Den mulighed gav bonus for CA Software efter to måneder, hvor en kandidat med den ønskede profil slog til. Samtidig fik virksomheden kontakt til flere potentielle kandidater, som de vil bevare forbindelsen til.
CA Softwares personalechef lægger især vægt på, at firmaet kun har betalt 14.000 kroner i dusør. Hun vurderer, at prisen havde været fire gange så høj, hvis man havde brugt et headhunting-firma.
»Jeg var en smule skeptisk, da vi startede ud, men jeg er heldigvis blevet meget glædeligt overrasket. Most Wanted Recruiting har leveret nogle meget relevante kandidater til en virkelig lav pris i forhold til alternativerne. Jeg gætter på, at alle kommende stillinger fremover vil blive slået op hos Most Wanted,« siger HR manager Patricia Lerche fra CA Software.
Den konkurrerende jobportal jobzonen.dk har også åbnet en underside, der giver mulighed for at søge job ud fra dusør-metoden i dette forår.