Apple lancerer nye PowerBooks

Apple har netop sendt opdaterede PowerBooks på gaden.

Der var ikke megen ståhej over Apples lancering af nye opdaterede PowerBooks, der pludselige og ganske utraditionelt, dukkede op på en mandag. Med hastigheder på 1,5 til 1,67 GHz, næsten samme design og indmad, er der heller ikke så meget grund til at klappe.

Det blev en noget mat opdatering af Apples PowerBook-serie, næsten og desvære, som ventet. Rygterne har talt sandt og de bebudede "speed bumpede" PowerBooks, byder på 1,5 GHz G4-processorer i de tre mindste modeller, mens de to største (15" og 17" Superdrive) byder på 1,67 GHz G4'ere.
Der er mange spændende og nye detaljer ved de nye PowerBooks, men rå hastighed ville dog være at foretrække.

Harddiskenes kapacitet er øget, den mindste model har 60 GB de tre mellemste modeller har 80 GB harddisk, mens den største model har 100 GB harddisk (Alle har 5400 rpm drev) og alle PowerBooks leveres som de første nogensinde med en tilstrækkelig mængde ram, nemlig 512 MB.

Der blev dog plads til lidt andet nyt udover mere kapacitet på harddiskene og mere ram. Alle Superdrev, der er 8x, understøtter nu DVD±RW, en indbygget scrollfunktion i trackpad/pegefeltet gør det nemmere at scrolle i dokumenter og sidst men slet ikke mindst, så understøtter ATI-kortet i 17" PowerBooks (mulighed for BTO-grafikkort i 15" Superdrive) dual-link DVI, så man kan koble Apples 30" Cinema Display til PowerBook'en.

Apple har også benyttet ventetiden på knap et år, til at indbygge en ny "Sudden Motion Sensor", så harddisken låser så snart den har en bestemt hældning eller en pludselig bevægelse opstår. Denne funktioner er fantastisk nødvendig og burde være implementeret forlængst, idet den kan være årsagen til at data ikke går tabt når/hvis man taber sin PowerBook.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job