Nyt stort underskud hos Ericsson

Et underskud på 6,7 mia. danske kroner og et fald i omsætningen på næsten 40 pct. Det er de barske realiteter i det regnskab for fjerde kvartal, som den svenske elektronikgigant Ericsson offentliggjorde her til morgen.

Det er syvende gang i træk, at koncernen præsenterer et kvartalsregnskab med røde tal på bundlinien.

Underskuddet er omtrent dobbelt så stort som ventet, og omsætningen faldt med 37 pct. i forhold til sidste år til 23 mia. danske kroner i fjerde kvartal. Det skyldes især uroen på markedet for trådløse netværk, som er strategisk vigtigt for Ericsson. En lang række af de store europæiske teleselskaber har udskudt deres investeringer i trådløse netværk til fordel for afbetaling på milliard-investeringerne i 3G-telefoni. Det rammer Ericsson hårdt, og selskabet forudser et yderligere fald på 10 pct. på dette marked.

Dermed fortsætter nedturen for Ericsson, der siden velmagtsdagene i 2000 har sagt farvel til over 40.000 medarbejdere og i 2003 ventes at komme ned på 60.000 ansatte verden over. De røde regnskabstal kommer blot en uge efter, at Ericsson og Sony meddelte at de havde tabt 240 mio. kr. på deres fælles mobilsatsning, men ville skyde yderligere 2,2 mia. kr. i Sony Ericsson og forsøget på at matche Nokia på det globale mobiltelefonmarked. I løbet af marts præsenterer Sony Ericsson således en hel stribe af nye mobiltelefoner.

På trods af de dystre regnskabstal er Ericssons topchef Kurt Hellström fortrøstningsfuld. Han forventer, at koncernen i løbet af 2003 igen vil kunne fremvise et overskud ved hjælp af besparelser i koncernen og tilpasning til markedet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere