Anholdelse stopper ikke internet-orm

Når først en computervirus er sluppet løs på internet, kan selv anholdelsen af programmøren ikke stoppe spredningen af nye varianter.

Et dansk sikkerhedsfirma fortæller at man har fundet en ny variant af ormen Mytob. Det er i sig selv ikke særlig bemærkelsesværdigt. Nye ormevarianter dukker op hver eneste dag. Men det specielle er, at det marokkanske politi fik kløerne i Mytob-programmøren allerede for en uge siden. Samtidig blev en formodet medskyldig anholdt i Tyrkiet.

Alligevel er den nye ormevariant dukket op på nettet. Den kunne selvfølgelig være sendt i omløb inden anholdelsen. Men tidsstemplet 31.08.05 indikerer, at den er skabt i går, fortæller firmaet CSIS, der har analyseret ormen.

Den nye variant er baseret på den ormekode, som den nu anholdte marrokanske programmør har skrevet, men alle referencer til den anholdte er fjernet fra koden.

»Vi må derfor konkludere, at hans arbejde fortsættes af en person, som har fuld adgang til kildekoden og som tilmed er i stand til at gøre den polymorphisk. Det betyder at kildekoden er i omløb og vi slipper derfor næppe for nye Mytob-varianter i fremtiden,« konstaterer CSIS.

Internet-ormen spreder sig via e-mail og skifter mellem forskellige tekster og filnavne. Efter inficeringen forsøger den at forbinde sig til en server, hvorfra den inficerede maskine kan fjernstyres.

Personen som har kontrollen over denne server anvender dæknavnet ZiZo og anvender en ip-adresse, som CSIS har sporet til en internet-udbyder i Beirut.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S