Havvand skal køle Google-servere

De store it-giganter eksperimenterer med innovative kølemetoder til deres datacentre.

Google har netop afholdt sit European Data Centre Summit i Zürich, hvor der var fokus på hvordan man kan forbedre energieffektiviteten i sine datacentre. Det er bogstavelig talt et ”varmt” emne; der kan spares rigtig mange penge ved at anvende nye kølemetoder som f.eks. havvand.

Den aktuelle tendens hen mod cloud computing betyder selvsagt at problemet kun bliver større. De store giganter som Google, Apple, Amazon og Microsoft har snesevis af datacentre og millioner af servere, der sluger enorme mængder af energi.

Der eksperimenteres på livet løs med alternative kølemetoder. Google har bygget et datacenter i St. Ghislain tæt på Mons i Belgien, der klarer sig helt uden konventionel køling. Her bruger man fordampet vand, der hentes fra industrifabrikker og renses først.

Det betyder også, at temperaturen i dette datacenter er højere end normalt, og på nogle sommerdage er man mødt til at drosle serverne for at undgå overophedning.

I Finland bruger Google et andet koncept i den gamle papirfabrik i Hamina, hvor havvand pumpes direkte op til datacenteret gennem en underjordisk tunnel. Lignende løsninger bruges også andre steder.

I Strassburg har Plusserver ombygget et gammelt lagerhus til et moderne datacenter, hvor vand pumpes op fra undergrunden. Schweiziske DeepGreen henter vand fra en bjergsø til køling.

De klassiske datacentre har typisk et energiforbrug til køling der er på niveau med servernes eget energiforbrug – man taler om en Power Usage Effience (PUE) på 2. Google fortæller at man har nået en PUE på 1,16 i St. Ghislain.

Hos Microsoft har man valgt en anden løsning. Her pumper man ganske enkelt almindeligt luft gennem datacenteret. Det fungerer i Microsofts irske datacentre uden yderligere køling, men hvis der bliver hedebølge kan det være nødvendig med ekstra vanddamp.

Google fremhævede på konferencen at man har investeret massivt i vind- og solenergi-anlæg for at sikre at man fremover har adgang til billig og miljøvenlig energi.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere