Få streamet din lagengymnastik på hotel - og bo gratis

Fiks idé fra pornoproducent skal skabe indtægter til den trængte branche.

Artikel top billede

Pornogiganten Private Media tjente bunker af penge, da porno var noget, der primært var at finde på VHS, DVD eller i papirmagasiner. Men internettet har fået indtægterne til at stagnere for nogle af de tidligere giganter.

Det skal en ny idé lave om på.

Private Media vil opføre en kæde af femstjernede luksushoteller, hvor gæsterne kan bo gratis, hvis de lader deres seksuelle eskapader på hotelværelset streame på nettet. Det skal dog være muligt at besøge hotellet som helt almindelig blufærdig gæst - uden kameraer på værelset.

"Det skal også være et hotel for dem, der ikke vil filmes, det skal ikke være et pornohotel, hvor alle render nøgne rundt. Så taber det charmen," siger pornoarvingen Berth Milton Jr. ifølge 24Timer.

Det var Berth Miltons Jr.'s far, der i 1965 grundlagde det første kommercielle hardcore-pornoblad i farver.

Private Media skal tjene sine penge på abonnenter, der vil betale for at se ukendte personer dyrke sex, og der skulle være rigeligt med interesserede, mener Berth Milton Jr. Han skønner, at ét hotel kan skaffe en omsætning på 230 millioner kroner om året. Hvis hans store plan bliver bragt til live, så skal der opføres 100 sexhoteller over hele verden.  

Den fantasifulde direktør er overbevist om, at hans idé holder vand. Han har nemlig lavet research i over 10 swingerklubber i Spanien, hvor han bor.

Berth Milton har tidligere udtalt, at han ikke ser fildeling som et problem. Det skal betragtes som promotion. Hotelforslaget er hans eget bud på, at den eksisterende sexbranche skal finde helt nye måder at tjene penge på, siger han i et længere interview med Torrentfreak.com.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job