Nokia Game starter i morgen

Nokia Game 2003, en 10-dages interaktiv multimedie spil-konkurrence, starter i morgen med deltagere fra 35 lande.

I morgen, den 19. november, begynder spillere at dyste i Nokia Game 2003. Sidste år nåede Nokia Game et rekordstort antal spillere - over en million. I år er konkurrencen udvidet til at kunne rumme flere spillere end nogensinde før.

Målet med Nokia Game 2003 er at hjælpe hovedpersonen, Flo - en 18-årig »mobile jockey« - med at overvinde den onde AnyOne-klan. Selvom man kan spille alene i Nokia Game 2003, opfodres spillerne til at samle deres egen "klan" - eller at danne teams med op til fem spillere, for at tage kampen op mod AnyOne-klanen. Spillet er den ultimative kamp mellem det mobile gode og det onde, hvor de mobile spils fremtid står på spil.

»I år får deltagerne point for deres hurtighed og fingerfærdighed. De konkurrerer på tid og bedømmes på deres evne til at være problemløsere. Men man vil også blive belønnet for evnen til at finde sammen med andre spillere og for evnen til at genneføre en multi-player team-strategi,« siger Johan Eidhagen, marketing manager, Nokia Mobile Phones Skandinavien.

Deltagerne i Nokia Game konkurrerer om en weekendtur til Schweiz, og vinderne fra hvert land modtager en Nokia N-Gage mobil spillekonsol som præmie. Derudover kan man vinde en lang række andre præmier.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Har du SAP-kendskab, og mod til at arbejde i Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre?

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Bid Support Specialist (Maternity Cover)

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP Arkitekt

Nordjylland

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S