Indhold
Af Magnus Bredsdorff, Computerworld
6. august 1999: Henning Dyremoses politiske fortid fornægter sig ikke i det nye job som chef for Tele Danmark. Han lever i højeste grad efter det politiske princip fra den tidligere statsminister Jens Otto Krag, der sagde de berømmelige ord om, at "man har et standpunkt, til man tager et nyt".
Så sent som i vinter forsvarede Henning Dyremose i et læserbrev i Computerworld med næb og klør, at Tele Danmark tager 12,5 øre i opkaldsafgift, uanset om kunden får forbindelse med modtageren eller ej.
Dengang fremdrog han "den opdragende effekt" af opkaldsafgiften. Den forhindrer, argumenterede han, kunderne i at sætte telefaxer og andre apparater op til hele tiden at forsøge at kalde op til samme nummer og dermed bruge kapacitet på telefoncentralerne.
Kapaciteten på centralerne er dog ikke et større problem, end Henning Dyremose nu kan afsløre, at Tele Danmark fra årsskiftet vil afskaffe afgiften for forgæves opkald. Det har selskabet indstillet til Telestyrelsen, som skal tage stilling til Tele Danmarks priser for næste år til september.
Henning Dyremose vender efter eget udsagn rundt på tallerknen efter pres fra kunderne. Rigtigt er det i hvert fald, at eksempelvis Forbrugerrådet gang på gang har kritiseret afgiften, mens Telestyrelsen ikke har noget imod den.
- Vores kunder ønsker, at ubesvarede opkald skal være gratis. Tele Danmark er en markedsorienteret virksomhed. Vi lytter til vores kunder, og så vidt muligt søger vi at opfylde deres ønsker, siger Henning Dyremose.
Tele Danmark er tvunget til at sænke de samlede telepriser med 5,6 procent næste år, og fjernelsen af opkaldsafgiften er en del af den sænkning. Det skal fortsat koste 12,5 øre i opkaldsafgift, når man får forbindelse med modtageren. Der er desuden mobilselskaber, som stadig kræver 25 øre i opkaldsafgift fra mobiltelefoner - også for forgæves opkald. Derimod tager Tele Danmarks konkurrenter på fastnettet sig som hovedregel ikke betalt for forgæves opkald.
Læs Henning Dyremoses læserbrev fra Computerworld den 8. januar.