Kina satser på IPv9

Vesten er endnu på forsøgsstadiet med internetprotokollen IPv6, som skal afløse dagens IPv4. Kina er derimod næsten parat til at tage internet-protokollen IPv9 i brug.

I slutningen af juni blev det annonceret, at Kinas egen internetteknologi, IPv9, er ved at være tilgængelig for både den offentlige og kommercielle sektor, skriver Digi.no.

I Europa og USA er vi endnu kun på forsøgsstadiet med udvikling af IPv6, som skal afløse dagens internet-protokol, IPv4.

Efter 10 års forskning og udvikling er kineserne klar til at tage IPv9 i brug til forskellige forsøgsprojekter.

IPv9 er kompatibel med IPv4 og IPv6. Protokollen er testet i to af Shanghais distrikter, og vurderes som stabil og sikker.

Om nogle år bliver det nødvendigt for Vesten at opgradere den eksisterende internetprotokol IPv4 til IPv6 for at få flere IP-adresser. Der er tilknyttet 4,3 milliarder IP-adresser til internetprotokollen IPv4, hvilket på sigt er for lidt.

Adresserne som benyttes af IPv6 er fire gange længere end til IPv4. Det betyder, at antallet af IP-adresser nærmest bliver ubegrænset. Derved kan mobiltelefoner, håndholdte pc'er og diverse andre enheder få faste, unikke IP-adresser.

Der er tilknyttet 4,3 milliarder IP-adresser til internetprotokollen IPv4. Af disse er ca. 1 milliard stadig ledige. Det lyder umiddelbart af meget, men fordelingen af IP-adresser er skæv på globalt plan.

Det har været frygtet, at der i løbet af få år vil opstå mangel på ledige IP-adresser i nogle dele af verden, og at problemet allerede ville blive mærkbart i Korea, Indien og Kina inden for de nærmeste år.

Årsagen er, at USA har fået tildelt 70 % af samtlige IP-adresser under IPv4, og det vil vare mange år, før amerikanerne kommer til at mærke til mangelen på IP-adresser. Derfor har kritikere vurderet, at amerikanske virksomheder ikke er motiverede til at investere i opgraderingen til IPv6, og at den manglende motivation fra USA's side vil hæmme opgraderingen på globalt plan.

Men nu ser det ud til, at kineserne har fundet en løsning, som dækker Asiens behov for ip-adresser.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere