Tænketank kritiserer kinesisk internet-censur

Den danske tænketank Copenhagen Institute kritiserer at it-virksomheder hjælper de kinesiske myndigheder med at censurere internet.

I USA øges kritikken af it-virksomheder, der hjælper kinesiske myndigheder med at censurere internet. Men også i Danmark melder kritikerne sig nu på banen. Tænketanken Copenhagen Institute mener at it-virksomhederne bør formulere klart hvor de står, når det gælder samarbejdet med stater, der ikke respekterer fundamentale rettigheder - såsom ytringsfrihed.

»Det virker en smule paradoksalt at flere af de virksomheder, der hylder ideen om CSR, det vil sige Corporate Social Responsibility, og som blandt andet bidrager til udviklingsprogrammer samtidig hjælper de kinesiske myndigheder, med at sikre at statslige censur-filtre bliver så fintmaskede som muligt,« siger Chresten Anderson, direktør ved Copenhagen Institute.

Både Google og Yahoo censurerer angiveligt nogle af søgeresultaterne på de kinesiske versioner af deres søgemaskiner. Sidste år førte oplysninger fra Yahoo til fængslingen af en kinesisk systemkritiker, der havde sendt en email om massakren på Den Himmelske Freds plads i 1989. Tilsvarende blev Microsoft i juni sidste år anklaget for at censurere sin kinesiske blog-funktion.

Chresten Anderson mener, at samarbejdet med de kinesiske myndigheder kan få it-virksomhedernes velgørende arbejde - som Gates-fondens bidrag til malaria-bekæmpelse - til at fremstå som de rene mediestunts.

»Den manglende vilje til at ville diskutere grænserne for samarbejdet med de kinesiske myndigheder står i skarp kontrast til sådanne former for bistandshjælp,« siger han.

I stedet bør virksomhederne samarbejde med hinanden om om at fastsætte fælles grænser eller retningslinier og på den måde give censur-ivrige stater et modspil.

»Hvis it-virksomhederne mener de kan gøre en forskel, når det gælder malaria bør man vel også mene at man kan bidrage positivt til den frie udveksling af information - også i udviklingslande,« siger Chresten Anderson.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S