I de seneste 18 måneder har Oasis-konsortiet sammen med en FN-arbejdsgruppe arbejdet på en ny standard for kommunikation mellem virksomheder på Internet. Standarden er baseret på XML (eXtended Markup Language), et fleksibelt sprog, der beskæftiger sig med dokumentets indhold og ikke, som HTML, dets udseende.
Electronic Business XML (ebXML) definerer, hvordan virksomheder kan håndtere og udveksle XML-baserede dokumenter over Internet - hvad enten firmaerne er i den samme branche eller ej. Med den nye standard bliver det lettere at integrere forskellige XML-sprogsæt.
Den endelige version af standarden blev vedtaget på et møde i Wien sidste fredag. Oasis-konsortiet omfatter talrige sværvægtere i branchen, bl.a. IBM, Sun, Hewlett Packard og BEA, men ikke Microsoft. Redmond-firmaet har skabt sin egen XML-standard, BizTalk.
(Kilde: CNET)