Lysere tider for den danske internet-branche

De danske internetfirmaer tjener igen penge efter en række hårde år, men en tredjedel af branchen kører stadig med underskud.

Den årlige brancheanalyse foretaget af Erhvervsbladet og analysefirmaet Experian viser at den samlede internet-branche for første gang siden 2001 kan fremvise et positivt resultat på bundlinien. I regnskabsåret 05/06 tjente de danske internetfirmaer samlet set 41 millioner kroner. For fire år siden lå resultatet på minus 176 mio. kr.

Den danske internetbranche nyder godt af højkonjunktur og gunstige tider i erhvervslivet, men 36 procent af virksomhederne kører fortsat med underskud. Det er langt flere end gennemsnittet for alle brancher, der ligger på 22 pct. Desuden har hver femte it-virksomhed en egenkapital med røde tal.

»Virksomhederne i branchen oplevede et kæmpe dyk i 2001 og har siden haft svært ved at konsolidere sig. Billedet er desuden, at der er mange startup-virksomheder, som ikke har mere end fem leveår bag sig. Det er naturligt, at der i de første år af en virksomheds levetid er en tendens til et underskud,« siger kommunikationsdirektør Henrik Egede fra foreningen It-Branchen til Erhvervsbladet.

De tre danske internet-virksomheder der er bedst til at tjene penge er ScanNet, Bil-Info og Freeway. De har hver især specialiseret sig i et nicheområde og udvider løbende med supplerende ydelser, der er relateret til kerneproduktet.

»Vi kan se, at selskaberne spreder sig over flere forretningsområder, der ligger i forlængelse med de områder, hvor de oprindeligt startede op,« siger Henrik Egede.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,