Taskforce: TDC har sovet i timen

Knap 50 myndigheder når ikke at blive klar til eDag2 i morgen, fordi TDC ikke kan nå at installere løsningerne. Den Digitale Taskforce mener TDC har sovet i timen.

49 offentlige myndigheder når ikke at blive klar når fristen for at leve op til eDag2-kravene udløber ved midnatstid. Men det er ikke fordi myndighederne ikke vil eller har sovet i timen. Synderen er til gengæld TDC, som Den Digitale Taskforce beskylder for at have sovet i timen.

»Vi mener TDC har sovet i timen og åbenbart har de ikke haft styr på deres leverancer. Mange myndigheder har faktisk bestilt i god tid og det kan næppe komme bag på TDC, at eDag2 løber af stablen den 1. februar. Det har været varslet i mere end et år,« siger projektleder Lars Frelle-Petersen fra taskforcen, som har haft til opgave at sørge for at myndighederne når målet.

Tidligere mandag rykkede TDC ud med en undskyldning for de problemer, som selskabet har skabt for de offentlige myndigheder.

»Vi er (...) meget kede af, at vi ikke kan nå at have alle projekter klar til på tirsdag. Det beklager vi. Sammen med vores underleverandør, TietoEnator, har vi sat alt ind på at få de sidste med, og vore konsulenter arbejder i døgndrift på at blive færdige,« sagde direktør i TDC Erhverv, Morten Brøgger mandag formiddag.

EDag2 handler om at de offentlige myndigheder skal kunne sende og modtage krypteret elektronisk kommunikation.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision