Segway trækkes af markedet

Segway blev i sin tid præsenteret som et produkt, der ville revolutionære verden. Nu tilbagekalder producenten samtlige enheder. Scooteren er farlig - det har bl.a. præsident Bush erfaret.

Ginger blev et år før sin lancering betegnet som en IT-opfindelse, der ville revolutionere den måde, vi lever på. Det blev dog ikke afsløret, hvad dette produkt egentlig var, hvorfor medieomtalen var enorm over hele kloden ved lanceringen i december 2001.

Samtidig var mange skuffede, da det viste sig, at Ginger dækkede over et motoriseret løbehjul, der fik navnet Segway Human Transporter.

Det er et en-persons batteridrevet køretøj, der mest af alt ligner et løbehjul - med hjulene placeret på siden. Segway holder balancen ved hjælp af et komplekst system af gyroskoper og computere, og er i stand til at forcere is, sne og trapper.

Nu viser det sig, at Segway-batteriernes kvalitet er så dårlig, at producenterne er nødsagede til at tilbagekalde samtlige enheder. Det har i flere tilfælde forårsaget, at maskinen pludselig stopper, og smider brugeren af.

Segway har modtaget tre konkrete henvendelser fra folk, som er faldet af som følge af strømnedbrud.

Det mest kendte Segway-fald opstod, da USA's siddende præsident George W. Bush testede scooteren. Den gang var holdningen imidlertid, at var manden og ikke scooteren, den var gal med.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere