TDC udskyder europæisk lavprislancering

Lanceringen af TDC's europæiske lavprismobilsatsning, EasyMobile, er blevet udskudt til første kvartal næste år.

TDC og Easyjet-stifteren Stelios Haji-Ioannou har besluttet først at give starttilladelse til deres fælles europæiske mobilsatsning, EasyMobile, næste år. TDC har tidligere sagt, at konceptet, der skulle bringe lavprismobiltelefoni efter Telmore-konceptet ind i lande som England og Holland, skulle sættes på skinner i år.

Men på en telekonference med aktieanalytikere i kølvandet på præsentationen af TDC's regnskab for tredje kvartal oplyste TDC-chef Henning Dyremose, at EasyMobile-lanceringen er blevet udskudt til første kvartal næste år.

Udskydelsen hænger formentlig sammen med at det endnu ikke er lykkedes at få aftaler med netværksoperatører på plads. Præcis som med lavprisselskaberne herhjemme, så er det tanken, at EasyMobile ikke skal drive sit eget netværk, men leje sig ind hos netværksoperatører.

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS