500 GB på ti minutter

Der blev sat ny fartrekord i overførsel af data via internettet, da det lykkedes internetforskere at overføre data fra Los Angeles til Geneve med en hastighed på 6 gigabits.

Internetforskere har sat ny fartrekord for overførsel af data via internettet. Den nye rekord er sat af Institute of Technology (Caltech) og CERN-instituttet i Geneve.

Det lykkedes at overføre 500 gigabyte fra Los Angeles til Geneve med en gennemsnitlig hastighed på 6.25 gigabits pr. sekund, skriver itavisen.no.
Rekorden blev sat som en del af igangværende rivalisering om at opnå højst mulige overføringshastigheder med næste generations internetteknologi, internet2.

200 universiteter fra hele verden opererer med internet2 i et globalt samarbejde om fremtidens udvikling af internettet. Målet er at udbrede højhastigheds data- overførsel til praktiske hverdagsapplikationer.
Hastighederne, som opnås, er mellem 3.000 og 4.000 gange hurtigere end de nuværende mest udbredte bredbåndsforbindelser.

Den seneste rekord blev ligeledes sat af samarbejdspartnerne Institute of Technology (Caltech) og CERN-instituttet i Geneve. Den er fra 1. oktober 2003, hvor det lykkedes at sende data med en hastighed på 5,44 gigabits pr. sekund. Ved brug af denne hastighed er det muligt at sende en hel DVD-film på ca. 90 minutter i løbet af 7 sekunder. I dag tager det ca. 15 minutter.
Forskerne har som mål, inden for nærmeste fremtid at sende 10 gigabits pr. sekund.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job