Redspot: Forsinket IP-telefoni lige på trapperne

Problemer med at få IP-adresser har forsinket Redspots lancering af IP-telefoni. Direktøren lover at selskabet er klar inden 14 dage.

Oprindeligt skulle århusianske Redspot have været klar til at kunne tilbyde IP-telefoni til danske privatkunder og virksomheder allerede i juni måned. Men problemer med at få IP-adresser har udskudt projektet.

»Det kan lyde banalt, men vi har rent faktisk ventet på at få IP-adresser. Vi fik besked i går om at de skulle komme i dag, så om en uge til fjorten dage skulle vi være klar,« siger direktør Aksel Paulsen fra Redspot.

Han oplyser at antallet af kunder ligger mellem 100 og 999, og at de løbende har fået besked om forsinkelsen.

»Men vi regner med at det vil ændre sig dramatisk, når først vi kommer i gang. Der er mange, der er sendt i forvejen som forsøgskaniner. Når først de siger god for det, vil de tiltrække familie og venner,« forudsiger Aksel Paulsen.

Han anslår at 20 procent af kunderne er virksomheder. For de mindre virksomheder giver IP-telefonien mulighed for at snakke mobilt via en bærbar computer, når medarbejderne er ude at rejse. De lidt større virksomheder har kig på systemet i forbindelse med hjemmearbejdspladser og hvis de har flere lokationer og kun vil have en telefonforbindelse, som ringer samtidigt på de forskellige adresser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S