TDC-problemer forsinker eDag2

Omkring 50 offentlige myndigheder når ikke at blive klar til eDag2 i morgen, fordi TDC ikke har kunnet følge med efterspørgslen efter sikker elektronisk kommunikation.

En massiv tilgang af kunder i de seneste måneder har lagt hårdt pres på TDC's løsning til sikker elektronisk kommunikation for det offentlige, den såkaldte eDag2-løsning. Resultatet er, at omkring et halvt hundrede offentlige myndigheder ikke når at blive klar til eDag2-deadlinen i morgen, 1. februar. TDC vurderer at de berørte offentlige myndigheder bliver op mod en måned forsinket med at tilbyde sikker elektronisk post til borgere og virksomheder.

Efter planen skal 381 offentlige myndigheder tilbyde sikker elektronisk post, det vil sige krypteret email med digital signatur fra i morgen. I alt er syv leverandører godkendt af Ministeriet for Videnskab, Teknologi og Udvikling til at levere eDag2-løsninger. Her er TDC klart den største med opgaver for 237 af de 381 myndigheder.

»Vi er selvfølgelig glade for, at så mange myndigheder har valgt vores løsning, men vi er også meget kede af, at vi ikke kan nå at have alle projekter klar til på tirsdag. Det beklager vi. Sammen med vores underleverandør, TietoEnator, har vi sat alt ind på at få de sidste med, og vore konsulenter arbejder i døgndrift på at blive færdige,« siger direktør i TDC Erhverv, Morten Brøgger.

Forsinkelsen skyldes et sammenfald af flere forhold. Dels er en stor del af aftalerne først kommet på plads på et sent tidspunkt, dels har det vist sig mere omstændeligt end ventet at implementere systemerne hos de enkelte myndigheder. Implementeringen forsinkes bl.a. af, at installationerne i flere tilfælde skal koordineres med andre udbydere af spam- og antivirustjenester.

Blandt TDC's større projekter er etablering af sikker email til Trafikministeriet og samtlige 14 myndighedsinstitutioner under ministeriet. Her vil alle være klar til sikker kommunikation i morgen tirsdag.

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg