Richard Branson planlægger iPad-magasin

Virgin-milliardæren har planer om en ny stor udgivelse til iPad.

Artikel top billede

I næste uge vil milliardæren Richard Branson præsentere et nyt stort iPad-magasin, der indtil videre kun kendes under navnet Project. Det skriver Financial Times. Det digitale magasin skal kun udkomme til iPad og det skal beskæftige sig med kultur, erhvervsliv og rejser.

Magasinet er dermed det andet store journalistiske projekt til iPad, som bliver præsenteret i løbet af kort tid.

Den australske mediemogul Rupert Murdoch er også på vej med en daglig avis til iPad, meget passende kaldet The Daily, som skal leveres automatisk til tavlecomputeren hver dag. Det kræver en opdatering til iOS, som ventes at komme inden for en måneds tid.

Prisen for avisen bliver angiveligt små 99 cent om ugen og der er ansat 100 journalister, som skal producere iPad-avisen. Men der er tvivl om, hvorvidt projektet vil lykkes.

Det ventes at Virgin-stifteren Branson vil præsentere sit nyt magasin-projekt tirsdag i næste uge. Først den 9. december vil Steve Jobs og Rupert Murdoch at gå på scenen for at fremvise The Daily. Et muligt iPad-ikon for avisen er allerede dukket op.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job