Forening kritiserer kort høringsfrist om åbne standarder

De økonomiske konsekvensberegninger for indførelsen af åbne standarder i det offentlige er sendt i høring, men fagforeningen Prosa kritiserer den korte høringsfrist.

To rapporter fra Rambøll Management om økonomien i anvendelsen af åbne dokumentstandarder i det offentlige blev sendt i høring i sidste uge, men fagforeningen Prosa kritiserer nu den korte høringsfrist. Prosa har trods den korte frist på tre hverdage afleveret et høringssvar om Rambøll-rapporterne, men efterlyser samtidig mere tid til en grundig og dækkende høring af rapporterne.

»Prosa vil meget gerne bidrage med et høringssvar til de fremlagte rapporter: men vi skal kraftigt understrege, at vi finder høringsfristen uacceptabel kort. Det er simpelthen ikke muligt med så kort en frist at vurdere om alle de forudsætninger, der opsættes i disse rapporter, er de mest hensigtsmæssige og om de er holdbare,« skriver Prosa i sit høringssvar.

Ifølge den oprindelige tidsplan skulle de økonomiske konsekvensberegninger være sendt i høring i slutningen af marts måned, men det skete først over en måned senere. I juni skal detaljerne i implementeringen af Folketingets beslutning om anvendelse af åbne standarder fastlægges i en aftale mellem regeringen og de kommunale parter.

I sit høringssvar efterlyser Prosa desuden en faglig begrundelse for valget af to standarder, som efter foreningens vurdering vil have den effekt, at Microsoft bevarer sit nuværende monopol på markedet. Prosa fastholder, at et åbent tekstbehandlingsformat vil skabe øget konkurrence og dermed store samfundsøkonomiske gevinster.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect