S: Telekludder skal udredes

Socialdemokratiet vil have videnskabsminister Helge Sander til at kalde IT- og Telestyrelsen til orden, efter at styrelsen for anden gang har brugt en rådgiver, der selv har interesser i telebranchen.

Socialdemokratiets it-ordfører Thomas Adelskov vil have videnskabsminister Helge Sander til at gå ind i sagen om IT- og Telestyrelsens brug af en rådgiver, som selv er medejer af et teleselskab.

Sagen drejer sig om at styrelsen har fået telekonsulenten Michael Moesgaard Andersen til at lave en uvildig rapport om det danske bredbåndsmarked. Problemet er blot, at Michael Moesgaard Andersen i forvejen er medejer af bredbåndstelefoniselskabet V2tel.

»Det er meget uheldigt, at rapporten er blevet til på den måde. Der er jo tale om en åbenbar interessekonflikt, og det dur ikke. Som politikere er det vigtigt, at vi kan stole på lødigheden af de ekspertråd, vi modtager,« siger Socialdemokraternes IT-ordfører Thomas Adelskov.

Det er ikke første gang, Telestyrelsen benytter sig af den såkaldte uvildige ekspert. Også i 2001 trak de på ekspertisen fra den samme konsulent. Dengang lød det fra Telestyrelsen, at fadæsen ikke ville gentage sig.

»Man skulle tro, de var blevet klogere siden sidst. Netop fordi rapporten omhandler de meget omdiskuterede danske priser på bredbånd, er det jo ekstra vigtigt, at konklusionerne ikke kan anfægtes, hvad enten vi er enige i dem eller ej,« siger Thomas Adelskov.

Thomas Adelskov vil nu tage sagen op overfor videnskabsminister Helge Sander for at sikre klare linjer indenfor området fremover.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job