16-årig får statsministerens opkald

En 16-årig pige har overtaget den norske statsministers gamle mobilnummer og bliver nu kimet ned med tilbud om at møde landstræneren og lignende statsmands-tilbud.

Omtrent hver anden dag bliver 16-årige Camilla Reiersrud fra den norske by Hokksund ringet op af personer, der vil i kontakt med den norske statsminister Kjell Magne Bondevik. Og det er ikke fordi skolepigen har et fritidsjob som assistent for den norske statsmand. Hun har derimod overtaget Bondeviks gamle mobilnummer, da hun i december sidste år fik nyt mobilnummer hos teleselskabet Netcom.

Først efter tre måneder med mange mærkelige opkald fandt den norske skolepige frem til at det var Norges førstemand, som folk forsøgte at få kontakt med. Rigtig mange har ikke fået statsministerens nye nummer plottet ind i hukommelsen.

Blandt de mange henvendelser var en sms fra den norske fodboldstjerne Jan Åge Fjørtoft, der spiller i Premier League for Barnsley. Han foreslog Bondevik/Camilla at mødes for en fodboldmatch med den tidligere Brøndby-træner Åge Hareide.
»Jeg svarede, at det kunne have været morsomt med et fodboldtræf, men at jeg ikke er så god til det,« fortæller Camilla Reiersrud, der ikke har fået lokket statshemmeligheder ud af de folk, der har ringet.
»Jeg har mere end en gang tænkt på at jeg kunne have udgivet mig for at være hans sekretær,« indrømmer pigen overfor den norske avis Drammens Tidende.

Ligesom i Norge bliver gamle mobilnumre også i Danmark taget i brug på ny.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS