Ny chef for SuperOffice i Danmark

42-årige Bo Nielsen sætter sig i den danske direktørstol hos SuperOffice fra december. Han skal implementere ny forhandlerstrategi.

Jan Lomholdt forlader direktørstolen hos SuperOffice 1. december, hvor han bliver afløst af Bo Nielsen, der kommer fra en stilling som ansvarlig for Professional Services hos Fujitsu Siemens Computer.

Bo Nielsen får ansvaret for at udbygge den danske partnerkanal. Siden foråret har SuperOffice arbejdet på at skifte selskabets model fra en nærmest ren direkte-model mod en næsten 100 procent partner-model.

Hverken den afgående direktør Jan Lomholt eller den norske koncernchef Gisle Jentoft lægger skjul på, at årsagen til bruddet er manglende enighed om, hvordan den danske butik skal køres.

»Lomholt har gjort et godt job i Danmark, men nu er vi blevet enige om, at vores veje skal skilles,« siger koncernchef Gisle Jentoft.

Selv siger Lomholt:

»Bruddet er udramatisk. Vi stod overfor at skulle i gang med en nye tre årsplan. Jeg vidste, at den ville jeg ikke føre til ende. Derfor er det et naturligt tidspunkt at skifte nu,« siger Lomholt.

Lomholt fortæller, at han ikke umiddelbart har noget job på hånden.

»Men jeg vil meget gerne arbejde i et firma, hvor jeg kan få noget international erfaring og også gerne arbejde i udlandet,« siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics