Send sms-beskeder med falsk afsender

Der er opstået polemik om en norsk mobilservice, som tilbyder mobilbrugere at sende sms'er fra falske sms-numre efter afsenderens valg.

Den norske udbyder af mobilservices, Punk SMS, giver kunderne mulighed for at sende sms-beskeder, der ser ud til at komme fra et andet nummer end den mobiltelefon, sms'en reelt sendes fra. Afsenderen kan vælge at sende sms-beskeden fra et hvilket som helst nummer efter eget valg.

Tjenesten vækker skepsis blandt nordmændene, men Anders Svenson fra Punk SMS forsvarer initiativet.

»Det er teleoperatørerne og GSM-nettet som gør dette muligt. Jeg har lavet tjenesten for at vise svagheden ved sms,« sagde Svensson til Dagbladet.no i sidste uge.

Datatilsynet og det norske Post- og teletilsynet oplyste samtidig til Dagbladet.no, at de ikke kan gøre noget for at nedlægge tjenesten, fordi den ikke omfattes af deres regelværk.

Nu viser det sig, at operatøren NetCom alligevel har valgt at lukke tjenesten. Punk SMS oplyser, at de ved et tilfælde opdagede, at sms-beskeder sendt via tjenesten ikke når modtagerne, og har derfor valgt at nedlægge tjenesten, indtil der er fundet en løsning.

»Vi lukkede for muligheden for at sende sms samt nye registreringer, da vi fredag aften opdagede, at noget var under opsejling. Vi finder det ikke forsvarligt at tilbyde tjenesten, da mange af meddelelserne ikke når frem,« skriver SMS Punk på sin internetside.

Da NetCom blev bekendt med Punk SMS's tjeneste, rettede de henvendelse til den britiske operatør Guernsey i Storbritannia, som sms-beskederne gik igennem. Operatøren lukkede tjenesten omgående, hvilket skete fredag aften.

NetCom mener, at tjenesten er ulovlig og vurderer, om de skal forfølge sagen yderligere. Til gengæld mener SMS Punk, at NetComs lukning af tjenesten er ulovlig, og overvejer på sin side at sagsøge Netcom.

Læses lige nu

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    It-vest

    Sekretariatschef

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporterelever til Almegaard Kaserne på Bornholm

    Bornholm

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S