Sony udvikler ny skærmteknologi

En ny teknologi kan betyde bedre og meget billigere fladskærme til pc'er og mobile enheder.

Sony har præsenteret den første prototype på en fladskærm, der bruger organisk elektroluminescens (OEL). I forhold til LCD'er (Liquid Crystal Displays) bruger OEL-skærme betydelig mindre strøm, og skærmens indhold er også synligt i direkte sollys. Det organiske polymer-materiale i OEL-skærme er selvlysende og kræver ingen bagbelysning, hvilket medfører at det bliver muligt at bygge tyndere skærme.


Teknologien skal i første omgang bruges i mobiltelefoner og håndholdte computer, fortæller Sony. Senere skal OEL-fladskærme også erstatte de konventionelle billedrør i almindelige computerskærme og fjernsyn. OEL'er koster omkring 20 pct. mindre end LCD-skærme.


Sony er ikke det eneste selskab, der udvikler OEL-fladskærme, men firmaet fortæller at det er lykkes at overvinde flere barrierer, som hidtil har begrænset teknologiens anvendelighed. Et af problemerne er skærmenes levetid. OEL-skærme holder kun i 5.000 timer, mens LCD'er har en levetid på 10-15.000 timer.


Prototypen, som Sony fremviste i sidste uge, har en opløsning på 800 gange 600 billedpunkter med en skærmstørrelse på 13 tommer. Sony har planer om at starte masseproduktion i 2003.


(Kilde: ZDNet)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Højer og Lauritzen ApS
    Distributør af pc- og printertilbehør.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    19. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere


    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere