Nu kommer Kinect-kopi til pc

Asus har nu afsløret detaljerne om sit nye Kinect-lignende interface til pc'er.

Artikel top billede

Det israelske firma PrimeSense, der har skabt teknologien bag Kinect til Xbox 360, har udviklet et pc-produkt baseret på samme teknologi i fællesskab med Asus. Det nye produkt, Wavi Xtion, blev præsenteret første gang under Consumer Electronics Show i Las Vegas i januar.

Nu har Asus så afsløret detaljerne om det nye produkt, som i første omgang skal bruges til spil og andre underholdnings-programmer – men ligesom Kinect vil det sikkert også hurtigt blive brugt til mere seriøse applikationer.

Produktet består af to komponenter, en trådløs enhed til mediestreaming fra pc til fjernsyn og den egentlige bevægelsessensor, som ligner Kinect. Den trådløse streaming klares over Wireless HDMI (WHDI), der arbejder i 5 Ghz frekvensområdet over afstande på op til 25 meter.

Det er altså ikke meningen at man skal stå og hoppe rundt foran sin computer. Ligesom Kinect skal Xtion bruges foran fjernsynet. Men forskellen er så, at det er computeren - og ikke en spilkonsol - der klarer regnearbejdet. Nu har de fleste ikke deres computer stående i stuen, og derfor har Asus altså valgt at kombinere den Kinect-lignende sensor med en trådløs enhed, som modtager billedsignalet fra computeren og sender det videre til fjernsynet.

PrimeSense har altså leveret teknologien, som kombineres med den såkaldte Asus Xtion Portal.

Samtidig med Wavi Xtion kommer to softwaretitler der udnytter platformen, fitness-programmet MayaFit Cardio Lite og spillet BeatBooster, hvor spilleren skal styre et fly med sine bevægelser.

Det skulle også være muligt at bruge systemet med spil som ikke er skrevet til Wavi Xtion. Asus fortæller at programmet er i stand til at konvertere spillerens kropsfagter til tastatur-signaler til forskellige tredjeparts-spil.

I modsætning til Microsoft, der i starten havde en meget lunken holdning til de mange uofficielle Kinect-hacks, vil Asus gøre alt for at skabe et meget aktivt udviklermiljø. Der kommer et sæt af værktøjer til udviklere, Xtion Pro Developer Pack, der kan bruges til at skabe programmer som understøtter bevægelsesstyringen.

I marts vil Asus også starte en konkurrence, Xtion Pro Developer Challenge, hvor der er præmier for de bedste programmer.

Wavi Xtion er integreret med online-butikken Asus @vibe, hvor der bliver adgang til spil og andet indhold.

Asus fremhæver at Xtion er den første bevægelsesstyring til pc, men faktisk er det allerede muligt at bruge Kinect til pc'er med de open source-drivere, der er frigivet. Kinect bliver dog officielt kun solgt til Xbox 360, men Microsoft har signaleret at man tilbyde en dedikeret pc-version inden længe.

Så det ser ud til at Xtion snart kan få konkurrence på markedet. Xtion bliver officielt lanceret på Cebit-messen i Hannover i de kommende dage. Asus fortæller ikke hvornår Xtion kan købes i Danmark eller hvad prisen bliver, men det understøtter både Windows XP, Vista og Windows 7.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job