Lufthavn ansætter holografiske skrankepaver

Ikke erstatning for ansatte af kød og blod - endnu.

Hologrammer er typisk forbeholdt science fiction og øjenlir i tv-programmer, men nu begynder teknologien at få plads ude i virkeligheden.

I lufthavnen i den franske by Orly har de normale ansatte fået selskab af hologrammer i skranken.

De holografiske ansatte er placeret ved boarding-skranken, men de skal aktiveres af deres kollegaer af kød og blod. Når de trykker på en knap kommer hologrammerne til "live" og informerer de rejsende om formalia. Det vil sige en velkomsthilsen samt oplysninger om flyets destination og afgangstidspunkt.

Det er altså kun en begrænset del af lufthavnspersonalets arbejde, der overtages af de nye kollegaer, som også forklarer kunderne, hvordan de skal forholde sig ved boarding.

Selv om lufthavnen selv mener, at hologrammerne er så livagtige, at man får lyst til at tale med dem, så kan de ikke svare på spørgsmål, og de taler iøvrigt kun fransk.

 

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S