Anonymous lukker metro-stationer

En protest organiseret af den berygtede hacker-gruppe lukkede flere metro-stationer i San Francisco.

Artikel top billede

Anonymous er kendt for sine angreb i cyberspace. Men den løst organiserede hackergruppe er også i stand til at organisere protester i den virkelige verden. Mandag aften måtte politiet i San Francisco lukke mindst fire metro-stationer efter en demonstration i undergrunds-banen, som skabte kaos i myldretiden.

Det var Anonymous, som havde indkaldt til demonstrationen for at protestere mod to skudepisoder og myndighedernes lukning af mobilnetværket under en protest i sidste uge.

I sidste uge forsøgte aktivister at demonstrere mod nedskydningen af Charles Blair Hill den 3. juli. Han havde angiveligt angrebet politifolkene med en kniv. En lignende skudepisode i 2009 – hvor en mand blev skudt mens han lå på jorden – blev optaget på video og spredt på nettet.

Bay Area Rapid Transit District (BART) slukkede for mobiltelefon-dækningen i metro-stationerne under demonstrationerne i sidste uge. Anonymous sammenligner det med diktatur-staternes fremfærd i Tunesien og Egypten, hvor man slukkede for nettet under de folkelige protester tidligere i år.

BART forklarer slukningen af mobilnettet med at man var bekymret for sikkerheden på de underjordiske stationer.

Men alligevel har Anonymous opfordret til at bombardere BART med e-mails, fax-beskeder og opringninger. Hackere har også angrebet BART's hjemmeside i weekenden – og det seneste skridt var altså demonstrationen i San Francisco mandag aften.

Trods lukningen af metrostationerne har politiet ikke foretaget anholdelser.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S