S: Cloud skal spare myndighederne for millioner

Her er Socialdemokraternes fem punkter i deres nye plan for, hvordan det offentlige kan hjælpes op i it-skyen.

Det offentlige skal i skyen.

Det mener Danmarks største oppositionsparti, Socialdemokraterne, som nu har fremlagt en konkret plan, der i sidste ende skal skaffe besparelser på driftsbudgetterne, give bedre it-løsninger og give miljøforbedringer ved at spare strøm.

"Cloud computing i det offentlige har fået en meget haltende start, særligt på grund af usikkerheden om, hvordan personoplysninger opbevares sikkert og fordi Datatilsynet ikke har mulighed for at give klare retningslinjer. Derfor er det helt afgørende, at der nu bliver taget politisk lederskab, så vi kan få løst problemerne og hentet de meget store økonomiske og klimamæssige gevinster hjem til det offentlige," siger Socialdemokraternes IT-ordfører Yildiz Akdogan.

Planen er fremlagt som et beslutningsforslag i Folketinget. Hvis den bliver vedtaget, skal regeringen føre den ud i livet.

Planen indeholder fem konkrete punkter:

  • Opdatering af det lov- og regelgrundlag, der regulerer brugen af cloud computing, for at gøre love og regler tidssvarende og rydde op i unødige barrierer for brugen af cloud computing i det offentlige.
  • Fælles offentligt samarbejde om sikring af personfølsomme oplysninger ved brug af cloud computing. Der skal etableres et samarbejde på tværs af stat, kommuner og regioner. Samarbejdet skal først og fremmest fokusere på at finde en model til sikring af personfølsomme data ved brug af cloud computing, så de er lige så sikre som de vil være med traditionelle løsninger. Herudover skal samarbejdet fremme vidensdeling, udvikling af forretningsmodeller og udvælgning af spydspidsprojekter.
  • Der skal sættes et klart mål for udbredelsen og effektiviseringsgevinsterne ved cloud computing i den offentlige sektor om fem år med et delmål om tre år.
  • Der skal udarbejdes klare retningslinjer for, hvordan et cloud-projekt lever op til sikkerhedskrav omkring personfølsomme data, blandt andet i forhold til dansk og international lovgivning.
  • Det skal modsat i dag være muligt at få forhåndsgodkendt sit cloud computing projekt ved Datatilsynet, så der ikke spildes ressourcer på projekter, der alligevel afvises til sidst.

Socialdemokraterne lægger desuden vægt på, at det offentlige deler deres  viden og erfaringer om cloud-computing med det private erhvervsliv.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere