It-konsulenter får ministerbesøg

Netcompany er et af de it-konsulenthuse, der gennem de seneste års gode og dårlige tider har vist konstant overskud og fremgang. Derfor oplevede virksomheden den efterhånden sjældne ære for en dansk it-virksomhed at få besøg af en minister.

Økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen dukkede i forrige uge op hos Netcompany for at høre om de erfaringer, som Netcompany har gjort sig i arbejdet med at blive en succesrig iværksætter-virksomhed. Ministeren var begejstret for, at Netcompany ikke som mange andre nystartere erobrer nyt terræn, men tager kampen op på eksisterende markeder.

»Der er også brug for, at iværksætter-virksomheder - ligesom Netcompany har gjort - går ud på det eksisterende marked og tager konkurrencen op med de etablerede virksomheder. Det øger konkurrencen og dynamikken i markedet generelt og bidrager til at skabe gode betingelser for højteknologiske iværksættere i øvrigt,« udtalte han.

Netcompany, som leverer portaler, administrative systemer, e-handelssystemer, dokumenthåndterings- og sagsbehandlingssystemer, fortsætter med at ekspandere og give overskud.

»Selv med konservative briller på forventer vi at nå en omsætning på over 45 millioner kroner i 2004 mod 30,8 millioner i 2003. Samtidig kommer vi til at indfri vores mål om et solidt overskud for femte år i træk,« siger Carsten Gomard, administrerende direktør i Netcompany.

Netcompany opnåede i 2003 et overskud på 5,1 millioner kroner mod 2,1 millioner året før. I 2004 er overskuddet for første halvår opgjort til 5 millioner kroner. Og antallet af medarbejdere er steget fra 36 i 2002 til 47 i midten af 2004. Kundekredsen findes blandt 50 større og mellemstore virksomheder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S