Kanalen oversvømmes af billige komponenter

Hos flere distributører klager man over, at it-kanalen er ved at blive oversvømmet af komponenter - diske, RAM og CPU'er - der er så billige, at kun momskarruseller kan forklare prisen, skriver den trykte udgave af CRN i dag.

»Det kan simpelthen ikke lade sig gøre at komme ned i de priser, uden at noget er blevet vasket hvidt,« siger Kim Jørler, der er nordisk komponentchef for Tech Data.

Alene i årets andet kvartal blev cirka 21.000 Intel CPUer sendt på markedet udenom både de officielle kanaler - distributørerne - og tilsyneladende også de normale, uofficielle kanaler, brokerne.

De mange CPUer udgør en værdi af 20 millioner kroner - eller 80 millioner på årsbasis. Det viser beregninger foretaget af de fire autoriserede Intel-distributører, der har sammenlignet interne tal og Intels salgsmål.

De store varepartier stammer ikke fra de sædvanlige spillere på det grå marked.

Hos både Bridema og Bluecom og flere andre brokere oplyses det, at man helt er holdt op med at sælge CPUer på det danske marked.

»Vi har tidligere haft en væsentlig del af CPU-markedet herhjemme, men nu sælger vi stort set ingenting, fordi vi ikke kan matche de lave priser,« siger indkøbschefen hos en af de store brokere, som ikke ønsker sit navn frem.

Som eksempel nævner han en Intel P4 3,0 GHz-CPU. Laveste pris på Edbpriser.dk er ved denne artikels tilblivelse 1599 kroner inklusive moms. Det svarer til 208 dollar (eksklusive moms) omregnet efter den aktuelle kurs i sidste uge.

»Ingen distributør i verden kan skaffe den til 208 dolars. På spotmarkederne koster den mellem 213 og 214 dollars. At den fås billigere i Danmark kan kun skyldes, at den har været gennem en momskarrusel,« siger indkøbschefen.

Mere om sagen i dagens trykte udgave af CRN.

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S