Vitalis bliver leasing-direktør

Tidligere Tech Data-boss Hans Vitalis går ind som medejer og bliver direktør for it-leasing-selskabet Elitefinans.

Hans Vitalis har taget skridtet fra distributionsbranchen ind i leasing-branchen og samtidg fået fod under eget bord. Som medejer og direktør for Elitefinans skal den tidligere Tech Data-direktør nu ud og sælge leasingydelser til itforhandlerne.

»Vi skal ud til forhandlerne. Nu skal vi ekspandere og sætte lidt fart på. Vores forretningsmodel er med fokus på it. Vi vil ikke gå ud og lave brede leasingløsninger,« siger administrerende direktør for Elitefinans, Hans Vitalis.

Han fortæller, at han glæder sig til at komme og tale med forhandlerne. Derfor arbejder han nu på at finpudse og justere det koncept, Elitefinans vil tilbyde forhandlerne.

»Noget af det der skal ligge i konceptet, er et tættere forholdt til forhandlerne, således at vi bliver den foretrukne partner, når forhandlerne kommer ud for sager, hvor leasing er aktuelt,« siger Hans Vitalis.

Selv om Elitefinans kun har knap to år på bagen, så går det rimeligt godt fortæller Hans Vitalis. Selskabet har allerede i år leasingaftaler for for et trecifret millionbeløb.

»Vi har en god platform at bygge videre på, og de rigtige financielle aftaler på plads med store pengeinstitutter,« siger Hans Vitalis.

Personligt er Hans Vitalis glad for sit skifte fra distributionsbranchen til leasingbranchen. Også fordi det giver ham anledning til at gå ind og være medejer af den virksomhed han arbejder for.

»Jeg har fået flere tilbud. Men det der fristede mig her, var muligheden for at være medejer. Det har jeg længe haft et ønske om. Det er utroligt spændende,« siger Vitalis.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S