Hver syvende i it-branchen har certificering

Ifølge en ny undersøgelsen fra IT-Brancheforeningen foretaget blandt medlemmerne har 15 procent af samtlige ansatte i danske it-virksomheder en it-certificering. Dette svarer til cirka hver syvende medarbejder.

»Om dette er højt eller lavt er svært at vurdere. Vi har målt graden af certificering på samtlige medarbejdere - også receptionister, kantinepersonale osv. Der er imidlertid ingen tvivl om, at dette tal vil vokse. 88 procent af virksomhederne planlægger at videreuddanne sine medarbejdere med it-certificeringer inden for det næste år,« siger chefkonsulent Jette Baade, IT-Brancheforeningen, som har udført undersøgelsen.

Ifølge undersøgelsen er en certifcering et godt papir for medarbejderen - og for virksomheden. 62 procent af branchens virksomheder finder, at IT-certificeringer er en integreret del af kvalifikations­kravene til nye medarbejdere. 74 procent mener, at en person med certificering vil have en fordel frem for en person uden certificering i en ansættelsessituation.

»Certificeringer har den fordel, at de giver up-to-date-kompetencer - og at de er internationalt anerkendte. Den danske regering bør - ligesom for eksempel i Sverige og England - gøre mere for, at IT-certificeringer bliver udbudt i det danske uddannelsessystem,« mener Jette Baade.

En amerikansk undersøgelse viser, at 31 procent af de medarbejdere, som har taget en certificering i 2002, blev forfremmet inden for et år.

IT-producenter som Microsoft, Novell, Cisco, Oracle med flere har opbygget omfattende certificerings­programmer, som i mange år har været internationalt anerkendte.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S