Forskere har fundet store huller i skyen

Tyske forskere har fundet en alvorlig sikkerhedsbrist i skyen hos Amazon.

Artikel top billede

Der er huller i skyen. Sådan lyder meldingen fra forskere på Ruhr-universitetet i Bochum, som har fundet et stort sikkerhedshul i Amazons sky. Firmaet har allerede reageret og lukket hullet, men forskerne sætter nu spørgsmålstegn ved det generelle sikkerhedsniveau i skyen.

De tyske forskere har brugt forskellige angrebsmetoder som signature wrapping og cross site scripting til at angribe Amazon Web Services (AWS).

Her kan kunderne leje sig ind i skyen hos Amazon. Blandt kunderne er også kendte tjenester som Twitter, Second Life og 4Square.

"Det er en stor udfordring for cloud-udbyderne at skabe 100 pct. sikkerhed omkring kundernes data, så det er kun er ejerne der har adgang til dem," siger professor Jörg Schwenk, der forsker i datasikkerhed på universitetet.

Hans medarbejder Juraj Somorovsky fortæller at man har brugt XML signature wrapping-angreb til at overtage cloud-kundernes administrative rettigheder. Derefter havde man adgang til at ændre, slette eller tilføje nye data.

Selvom Amazon nu har lukket det konkrete hul, formoder forskerne at lignende svagheder findes hos andre cloud-udbydere. Nu arbejder man på en løsning, der skal garantere fuldstændig sikkerhed i skyen.

Desuden har forskerne også fundet huller i Amazons egen netbutik, hvor man er i stand til at smugle script-kode ind. Her er konsekvenserne endnu mere dramatiske.

"Vi havde uhindret adgang til alle kundens data, herunder autentificeringsdata, tokens og selv kodeord i klar tekst," siger forskeren Mario Heiderich.

Det fælles login-system mellem netbutikken og Amazons sky skaber en farlig situation.

"Det er en kædereaktion. Ethvert sikkerhedshul i den komplekse Amazon webshop skaber også et hul i Amazons sky," lyder budskabet.

Samtidig hamrer forskerne en pæl gennem myten om, at private cloud-løsninger skulle være mere sikre. De har fundet lignende svagheder i den meget udbredte software-løsning Eucalyptus, som mange virksomheder bruger til at etablere deres egen interne sky. De skulle også være rettet nu.

"Kritiske tjenester og infrastruktur-løsning bruger i stadig større omfang cloud computing. Derfor er der brug for at finde og undgå sikkerhedshullerne i skyen," siger Juraj Somorovsky.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest