HP udvikler sine første ARM-baserede servere

Nu skal ARM-chips også erobre server-markedet.

Artikel top billede

I dag findes ARM-processorer i stort set alle helt små computere - smartphones og tavlecomputere - og det ventes at ARM også vil gøre sit indtog på pc-markedet i de kommende år. Men ARM-chips kan også bruges i de største computere - de tunge servere, som holder skyen i luften. HP, som stadig er verdens største pc-producent, har planer om at sælge ARM-servere. Det skriver Bloomberg.

HP samarbejder med firmaet Calxeda i Texas, som er delvist ejet af ARM. Tidligere i år kunne Calxeda præsentere de første partnere til sit Trailblazer-projekt, hvor man vil udvikle lavenergi-servere med tusindvis af ARM-kerner. Blandt partnerne er Linux-firmaet Canonical og database-leverandøren Couchbase, som nu skal tilpasse deres software til ARM.

Den største fordel for ARM har altid været det lave strømforbrug. Det spiller en stor rolle i små mobile enheder, hvor batterilevetid er en helt afgørende parameter, men det betyder ikke så meget i almindelige computere.

I de gigantiske datacentre som Google, Apple, Amazon og andre internet-giganter har konstrueret spiller energiforbruget også en afgørende rolle - her er det typisk ikke prisen for hardwaren, der afgør om datacenteret er profitabelt, men derimod det totale strømforbrug. Og det kan sænkes betydeligt med ARM-processorer.

Intel leverer stadig 90 procent af alle processorer til servere - et marked, der har en værdi på mere end 60 mia kr. om året - men nu satser ARM altså på at få en bid af dette marked.

Hverken HP, Calxeda eller ARM vil bekræfte Bloomberg's historie, men Calxeda har annonceret en produktlancering til den 1. november.

ARM har tidligere indikeret, at firmaets lavenergi-chips i første omgang skal bruges i low-end-servere og senere anvendes i mere kraftige servere i high-end-klassen.

Meget tyder på at ARM kan ramme Intel på et ømt punkt. Intels salg af processorer til servere udgør en vigtig del af selskabets forretning, mens pc-markedet stagnerer i den skarpe konkurrence med nye mobile enheder. Intel's Data Center division havde således en vækst på 35 procent sidste år, og det er langt mere end salget af pc-chips.

ARM blev stiftet i 1990 som et joint-venture mellem Acorn, Apple og VLSI. Selskabet fremstiller ikke selv chips, men udvikler kun designet i et modulært system baseret på en RISC-kerne. De enkelte licenstagere kan så udvikle deres System-on-a-Chip (SoC). Det er blevet til en stor succes for ARM, der har set sin aktiekurs stige med 39 pct. siden nytår.

Det afgørende gennembrud kan komme til næste år, hvor Microsoft udgiver sit næste operativsystem Windows 8. Det kommer både i en version til x86-platformen og til ARM. Dermed kan Windows-brugere for første gang købe en ARM-computer med en fuld version af Windows (det begrænsede Windows Phone kører allerede på ARM).

IDC forudsiger da også at ARM vil erobre 15 procent af markedet for pc-processorer inden 2015.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job