B&O svigter Apple

Lanceringen af B&O-produkter, der skal sælges gennem Apple-butikker, er blevet udskudt til næste år. Det sætter Apples tålmodighed på prøve, mener analytikere.

Artikel top billede

B&Os samarbejde med Apple har fået en dårlig start.

For mens den danske producent i sommer kunne offentliggøre det nye samarbejde med Apple, der indebærer salg af B&O-produkter via Apples butikker, er lanceringen af produkterne nu blevet udskudt til næste år.

Produkterne skulle ellers efter planen have været at finde på Apples hylder inden jul, og det kan ifølge flere analytikere få konsekvenser for samarbejdet med Apple.

»Nu er B&O ved at starte et helt nyt samarbejde med Apple, og så er det bestemt ikke den bedste start, at man må ringe til Apple og sige, at produkterne først kommer efter jul,« siger Rune Møller, aktieanalytiker i Jyske Bank til business.dk.

Det bakkes op af Sydbanks analytiker Nicolaj Jeppesen.

»Generelt så ser vi, at Apple er en hård samarbejdspartner, og der skal ikke trædes meget ved siden af, før end at man risikerer at blive erstattet af det næste nye. Man må formode, at Apple har sat noget hyldeplads af til B&O, som andre nu må udfylde,« siger Nicolaj Jeppesen.

Selv afviser B&O, at samarbejdet vil lide skade. Ifølge B&Os direktør Tue Mantoni skyldes forsinkelsen simpelthen, at man er kommet for sent i gang med produktionen.

De udskudte produkter går under navnet BeoPlay og er blandt andet et forsøg fra den danske producent på via lavere priser at nå et yngre kundesegment.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet