Hvis du vil have landets hurtigste internet - flyt til Tranum

Dansk landsby overhaler Googles lynhurtige fiberforsøg.

Artikel top billede

Landsbyen Tranum ligger i den del af Vendsyssel, man kunne fristes til at benævne Udkantsdanmark. Men nå det kommer til internethastigheder, så er den lille by snart centrum for nogle af landets hurtigste internethastigheder.

Tranum i Jammerbugt Kommune har indgået et partnerskab med elselskabet Bredbånd Nord og indholdsselskabet Waoo! om at lave et Gigabit digitaliseringsprojektet, der målt på internethastigheder formentligt gør Tranum til Europas hurtigste landsby med internethastigheder på op til 1 Gigabit/s.

Projektet er døbt "Digitale Tranum" og vil få byen til at overhale Googles Gigabit-projekt i USA, fordi det jyske forsøg allerede inden udgangen af januar 2012 bliver realiseret. Googles Gigabit-projekt i Kansas City forventes færdig i 2014.

Nye muligheder

I løbet af 2012 vil der komme flere aktiviteter, som skal udnytte de teknologiske muligheder i fuldfede internetforbindelser. Der er også planlagt undervisning af byens borgere.

"For os handler det om at skabe bedre muligheder for vores borgere, skole, erhvervsliv - og tryghed for vores ældre. I sidste ende handler det om at sikre Tranums fremtid som en attraktiv landsby i en stadig mere globaliseret verden. Vi forsøger at fjerne de geografiske afstande gennem en fremtidssikret digital infrastruktur," siger initiativtageren til projektet formanden for Tranum Landsbyråd, Per Lorenzen.

De indlysende muligheder ligger i digital borgerservice og digital ældrepleje. Den lokale skole vil også prøve at bruge forbindelserne til at eksperimentere med nye former for digital undervisning.

"Den nye regering bakker op om den tidligere regerings ambitiøse mål for, at borgernes kommunikation med kommunen skal digitaliseres frem mod 2015. Målet er, at 50 procent af borgernes henvendelser til kommunen i 2015 skal foregå digitalt. Projektet i Tranum vil give os nogle værdifulde erfaringer med, hvilke muligheder vores borgere vil finde relevante. Desuden giver det os en stærk infrastruktur, og det har altid været med til at skabe udvikling og vækst. Der, hvor vi etablerer de nye digitale motorveje, gør det os mere attraktiv som kommune," siger borgmester Mogens Gade (V).

Målet for regeringen er, at alle danskere skal have adgang til 100 Mbit/s inden 2020.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse