Nyt filsystem til Windows 8 kan gemme 18 exabyte

Det nye ReFS skulle være mere robust end alle tidligere filsystemer fra Microsoft.

Artikel top billede

Helt tilbage i 2006 opgav Microsoft at udvikle et nyt revolutionerende filsystem til Windows Vista. Planerne om at introducere WinFS (Windows Future Storage) blev skrottet. Nu forsøger Microsoft sig igen med et nyt filsystem - denne gang under navnet ReFS (Resilient File System).

I sin Building Windows 8-blog fortæller Microsoft om det nye filsystem til Windows. Det bygger på NTFS, som er det mest brugte filsystem i verden, men skulle være mere robust og forberedt til kommende storage-teknologier.

Det betyder også at ReFS er kompatibelt med nogle, men ikke alle funktionerne i NTFS. Det nye filsystem skulle selv være i stand til at finde og rette fejl. Det er ekstremt skalerbart og det er ikke længere nødvendigt at tage hele filsystemet offline for at korrigere problemer.

Teoretisk set er ReFS i stand til at gemme filer med en maksimal størrelse på 18 exabyte og man kan gemme op til 17 trillioner filer i en folder. Det bliver nok ikke nødvendig lige med det samme. Et filnavn kan bestå af op til 32.000 Unicode-tegn.

ReFS understøtter de nye Storage Spaces i Windows 8, hvor fysiske diske bliver grupperet i pools, der så igen kan opdeles i spaces. I den samme pool kan man samle diske med forskellige størrelser og interface-teknologier, som SATA og Serial Attached SCSI. For hver pool kan man definere en selvstændig redundans-politik.

Microsoft fortæller at ReFS bliver introduceret som en del af Windows Server 8 og senere kommer det også til klient-versionen. Der er dog en række begrænsninger, herunder at det ikke er muligt at boote fra ReFS og filsystemet kan heller ikke bruges på eksterne drev eller USB-nøgler. Fra klient-siden mærker man ingen forskel - her sker adgang stadig gennem det samme API som med NTFS.

I sin blog understreger softwarefirmaet, at man ser ReFS som fundamentet for det næste årtis storage-teknologier.

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension