Nyt filsystem til Windows 8 kan gemme 18 exabyte

Det nye ReFS skulle være mere robust end alle tidligere filsystemer fra Microsoft.

Artikel top billede

Helt tilbage i 2006 opgav Microsoft at udvikle et nyt revolutionerende filsystem til Windows Vista. Planerne om at introducere WinFS (Windows Future Storage) blev skrottet. Nu forsøger Microsoft sig igen med et nyt filsystem - denne gang under navnet ReFS (Resilient File System).

I sin Building Windows 8-blog fortæller Microsoft om det nye filsystem til Windows. Det bygger på NTFS, som er det mest brugte filsystem i verden, men skulle være mere robust og forberedt til kommende storage-teknologier.

Det betyder også at ReFS er kompatibelt med nogle, men ikke alle funktionerne i NTFS. Det nye filsystem skulle selv være i stand til at finde og rette fejl. Det er ekstremt skalerbart og det er ikke længere nødvendigt at tage hele filsystemet offline for at korrigere problemer.

Teoretisk set er ReFS i stand til at gemme filer med en maksimal størrelse på 18 exabyte og man kan gemme op til 17 trillioner filer i en folder. Det bliver nok ikke nødvendig lige med det samme. Et filnavn kan bestå af op til 32.000 Unicode-tegn.

ReFS understøtter de nye Storage Spaces i Windows 8, hvor fysiske diske bliver grupperet i pools, der så igen kan opdeles i spaces. I den samme pool kan man samle diske med forskellige størrelser og interface-teknologier, som SATA og Serial Attached SCSI. For hver pool kan man definere en selvstændig redundans-politik.

Microsoft fortæller at ReFS bliver introduceret som en del af Windows Server 8 og senere kommer det også til klient-versionen. Der er dog en række begrænsninger, herunder at det ikke er muligt at boote fra ReFS og filsystemet kan heller ikke bruges på eksterne drev eller USB-nøgler. Fra klient-siden mærker man ingen forskel - her sker adgang stadig gennem det samme API som med NTFS.

I sin blog understreger softwarefirmaet, at man ser ReFS som fundamentet for det næste årtis storage-teknologier.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS