Kinect finder dine nøgler

Glemmer du altid, hvor du har lagt din telefon, briller eller nøglerne? Kinect kan hjælpe med at få styr på dit hjem.

Artikel top billede

I det sidste halvandet år er der kommet mange sjove, skøre og overraskende Kinect-hacks. Nu vil to amerikanske forskere bruge et netværk af Kinect-sensorer til at forvandle dit hjem til en slags indekserbar database, hvor du altid kan finde dine nøgler, din telefon og andre småting, som altid bliver væk.

"Vi vil skabe Google til dit hjem," siger forskeren Shahriar Nirjon fra University of Virginia til New Scientist.

Han har udviklet systemet Kinsigt sammen med kollegaen John Stankovic. Kinsigt bruger en Kinect-sensor i hvert rum til at registrere hvor alle hjemmets genstande befinder sig. Hvis man f.eks. søger efter sine nøgler, kan man slå det op på computeren og se, hvor de ligger.

Problemet er dog at Kinect-sensorens opløsning er rimelig begrænset - den kan kun "se" objekter inden for en afstand på 3,4 meter og det kræver at genstandene ikke må være for små.

Men forskerne har udviklet forskellige algoritmer, som skal gøre det muligt at finde også de mindste genstande. Kinsigt gemmer eksempelvis oplysninger om konteksten for det enkelte objekt - det lærer, at det er mere sandsynligt at finde en kop i køkkenet end i badeværelset.

"Forestil dig, at vi havde et system som holder styr på alle de ting som vi interagerer med i vores daglige liv. Vi kan bygge en intelligent søgemaskine til hjemmet, der kan svare på spørgsmål som "hvor er mine briller, eller min tv-fjernbetjening, eller min pung," fortæller forskerne ifølge BBC.

For at teste systemet blev 48 objekter som knive, gafler og nøgler spredt over 80 forskellige mulige placeringer i et hus og en række testpersoner blev så bedt om at flytte rundt på tingene.

Herefter skulle programmet så fortælle, hvor de enkelte objekter befandt sig - og det lykkes i de fleste tilfælde. Der var dog problemer med helt små ting og genstande, som var gennemsigtige eller lå for tæt på hinanden.

Der er også andre mulige løsninger - herunder at placere radiochips på alle genstandene - men forskerne mener dog, at deres system er den billigste løsning.

Deres forskningspapir, Kinsight: Localizing and Tracking Household Objects using Depth-Camera Sensors, blev præsenteret forleden på en konference i Kina.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S