Kosmisk virus kan true vores computere

Er det sikkert at proppe datasignaler fra rummet ind i din computer?

Artikel top billede

Det berømte SETI-projekt (Search for Extraterrestrial Intelligence) lytter efter radiosignaler fra andre civilisationer - og alle kan stille deres egen computer til rådighed gennem SETI@home. Men er det overhovedet sikkert eller kan man risikere at få en virus fra det ydre rum på sin computer? Det kan lyde som et meget hypotetisk spørgsmål, men io9 har forsøgt at finde svaret og snakket med flere af verdens førende SETI-eksperter.

Nu har SETI stadig ikke fundet selv det mindste bip fra vores naboer i rummet, og projektet lider under permanent pengemangel, som ComON kunne fortælle i sidste uge. Men det bygger på den grundlæggende formodning om, at fremmede civilisationer faktisk er venligsidede.

Det er måske ikke tilfældet, og derfor kunne man også forestille sig, at de ville sende en computervirus eller opskriften til en "dommedags-maskine". Det er trods alt lettere at sende at sende informationer - bits og bytes - end en fysisk invasionsstyrke.

Forskeren Andrew Siemion fra SETI-Berkeley understreger at formålet med projektet kun er at detektere et signal, men ikke at afkode det. Han mener at det er meget usandsynligt, men ikke umuligt, at en computervirus kan smugles ind i systemerne.

"Vores instrumenter er forbundet til computere, og ligesom alle computere, kan de omprogrammeres. Vores software får input fra ukendte kilder, og selvom denne input ikke bliver afviklet eller afkodet, så er det ikke sådan, at vi forsøger at validere disse input ligesom en sikkerheds-bevidst programmør ville gøre det med en internet-applikation," siger Andrew Siemion.

Han mener altså at der er en mulighed for, at et datasignal fra det ydre rum kunne udløse en form for "buffer overflow" og dermed tillade at kode kan køres på computerne. Det kræver selvsagt, at vores komiske naboer har et meget detaljeret kendskab til vores computere.

"Hvis ET har så meget viden om jordisk teknologi, så giver det meget mere mening at bruge en lignende teknologi med de tusindvis af satellit downlink-stationer rundt om verden eller de milliarder af mobiltelefon-radioer som konstant lytter efter et ping fra en antennemast," fortsætter han.

Det understreges samtidig at denne potentielle sikkerhedsrisiko ikke gælder i samme omfang for projekter som SETI@home, hvor data bliver kontrolleret meget nøje inden de bliver sendt ud til brugerne.

En anden forsker, Milan Cirkovic fra det astronomiske observatorium i Belgrad, mener at en kosmisk computervirus muligvis vil bruge Jorden som et springbræt til at sprede sig selv yderligere. Det sker måske helt uden at vi opdager det.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job