Kosmisk virus kan true vores computere

Er det sikkert at proppe datasignaler fra rummet ind i din computer?

Artikel top billede

Det berømte SETI-projekt (Search for Extraterrestrial Intelligence) lytter efter radiosignaler fra andre civilisationer - og alle kan stille deres egen computer til rådighed gennem SETI@home. Men er det overhovedet sikkert eller kan man risikere at få en virus fra det ydre rum på sin computer? Det kan lyde som et meget hypotetisk spørgsmål, men io9 har forsøgt at finde svaret og snakket med flere af verdens førende SETI-eksperter.

Nu har SETI stadig ikke fundet selv det mindste bip fra vores naboer i rummet, og projektet lider under permanent pengemangel, som ComON kunne fortælle i sidste uge. Men det bygger på den grundlæggende formodning om, at fremmede civilisationer faktisk er venligsidede.

Det er måske ikke tilfældet, og derfor kunne man også forestille sig, at de ville sende en computervirus eller opskriften til en "dommedags-maskine". Det er trods alt lettere at sende at sende informationer - bits og bytes - end en fysisk invasionsstyrke.

Forskeren Andrew Siemion fra SETI-Berkeley understreger at formålet med projektet kun er at detektere et signal, men ikke at afkode det. Han mener at det er meget usandsynligt, men ikke umuligt, at en computervirus kan smugles ind i systemerne.

"Vores instrumenter er forbundet til computere, og ligesom alle computere, kan de omprogrammeres. Vores software får input fra ukendte kilder, og selvom denne input ikke bliver afviklet eller afkodet, så er det ikke sådan, at vi forsøger at validere disse input ligesom en sikkerheds-bevidst programmør ville gøre det med en internet-applikation," siger Andrew Siemion.

Han mener altså at der er en mulighed for, at et datasignal fra det ydre rum kunne udløse en form for "buffer overflow" og dermed tillade at kode kan køres på computerne. Det kræver selvsagt, at vores komiske naboer har et meget detaljeret kendskab til vores computere.

"Hvis ET har så meget viden om jordisk teknologi, så giver det meget mere mening at bruge en lignende teknologi med de tusindvis af satellit downlink-stationer rundt om verden eller de milliarder af mobiltelefon-radioer som konstant lytter efter et ping fra en antennemast," fortsætter han.

Det understreges samtidig at denne potentielle sikkerhedsrisiko ikke gælder i samme omfang for projekter som SETI@home, hvor data bliver kontrolleret meget nøje inden de bliver sendt ud til brugerne.

En anden forsker, Milan Cirkovic fra det astronomiske observatorium i Belgrad, mener at en kosmisk computervirus muligvis vil bruge Jorden som et springbræt til at sprede sig selv yderligere. Det sker måske helt uden at vi opdager det.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Økonomistyrelsen

    Udviklere til statens nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S