Kosmisk virus kan true vores computere

Er det sikkert at proppe datasignaler fra rummet ind i din computer?

Artikel top billede

Det berømte SETI-projekt (Search for Extraterrestrial Intelligence) lytter efter radiosignaler fra andre civilisationer - og alle kan stille deres egen computer til rådighed gennem SETI@home. Men er det overhovedet sikkert eller kan man risikere at få en virus fra det ydre rum på sin computer? Det kan lyde som et meget hypotetisk spørgsmål, men io9 har forsøgt at finde svaret og snakket med flere af verdens førende SETI-eksperter.

Nu har SETI stadig ikke fundet selv det mindste bip fra vores naboer i rummet, og projektet lider under permanent pengemangel, som ComON kunne fortælle i sidste uge. Men det bygger på den grundlæggende formodning om, at fremmede civilisationer faktisk er venligsidede.

Det er måske ikke tilfældet, og derfor kunne man også forestille sig, at de ville sende en computervirus eller opskriften til en "dommedags-maskine". Det er trods alt lettere at sende at sende informationer - bits og bytes - end en fysisk invasionsstyrke.

Forskeren Andrew Siemion fra SETI-Berkeley understreger at formålet med projektet kun er at detektere et signal, men ikke at afkode det. Han mener at det er meget usandsynligt, men ikke umuligt, at en computervirus kan smugles ind i systemerne.

"Vores instrumenter er forbundet til computere, og ligesom alle computere, kan de omprogrammeres. Vores software får input fra ukendte kilder, og selvom denne input ikke bliver afviklet eller afkodet, så er det ikke sådan, at vi forsøger at validere disse input ligesom en sikkerheds-bevidst programmør ville gøre det med en internet-applikation," siger Andrew Siemion.

Han mener altså at der er en mulighed for, at et datasignal fra det ydre rum kunne udløse en form for "buffer overflow" og dermed tillade at kode kan køres på computerne. Det kræver selvsagt, at vores komiske naboer har et meget detaljeret kendskab til vores computere.

"Hvis ET har så meget viden om jordisk teknologi, så giver det meget mere mening at bruge en lignende teknologi med de tusindvis af satellit downlink-stationer rundt om verden eller de milliarder af mobiltelefon-radioer som konstant lytter efter et ping fra en antennemast," fortsætter han.

Det understreges samtidig at denne potentielle sikkerhedsrisiko ikke gælder i samme omfang for projekter som SETI@home, hvor data bliver kontrolleret meget nøje inden de bliver sendt ud til brugerne.

En anden forsker, Milan Cirkovic fra det astronomiske observatorium i Belgrad, mener at en kosmisk computervirus muligvis vil bruge Jorden som et springbræt til at sprede sig selv yderligere. Det sker måske helt uden at vi opdager det.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Cloud-løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Enterprise Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S